Képes beszámolónk az I. Röszkei Rózsapaprika Napról
A röszkei Beretzk Péter Természetvédelmi és Kulturális Hagyományőrző Klub csatlakozott a „Good food, good farming” – Egészséges étel helyi gazdáktól nemzetközi kampányhoz, melynek keretében a röszkei Paprika Múzeummal karöltve létrehozták az I. Röszkei Rózsapaprika Napot. 2021. októberében számos európai országban rendeznek akciónapokat, ahol a helyi élelmiszer előállítást, a kistermelőket és a vidéki megélhetést támogatják. A kampány hazai koordinátora a Magyar Természetvédők Szövetsége.
A röszkei Beretzk Péter Klub és a Paprika Múzeum az alábbi programmal csatlakozott az európai uniós kampányhoz: az Egészséges étel helyi gazdáktól kampány legjobb élő példája a szegedi paprika termelői közössége. A szegedi paprika, mint helyi és hagyományos termék a szegedi tájkörzetben, a Dél-Alföldön terem, fűszerpaprika termelő családok százai termesztik, feldolgozzák és helyi termelői piacokon értékesítik a fűszerpaprika őrleményeket. Az I. Röszkei Rózsapaprika Napon, 2021. október 16-án, a Paprika Múzeum ingyenes tárlatvezetésekkel, paprikás ételek kóstolójával, fűszerpaprika-őrlemények bemutatójával, paprikafűzéssel és paprikatöréssel várta a vendégeket.
Az I. Röszkei Rózsapaprika Napon az időjárás kedvezett az eseménynek, hűvös, de napos idő volt, sok-sok jókedvű emberrel. A legkedvesebb program a paprikafűzés és paprikatörés volt, gyakran a gyerekek a nagyszülőkkel együtt fűzték a paprikát, közben visszaemlékeztek a régi szép időkre. Elfogyott 2 nagybogrács pásztortarhonya, felfűztek 40 kiló nyers fűszerpaprikát, famozsárban megtörtek 10 kiló fűszerpaprika félterméket, amit haza is vihettek a látogatók. Sokan megpróbálták csípősségi sorrendbe állítani a különböző fűszerpaprika-őrleményeket és kóstolták a helyi termelők paprikáit a paprika malomból. A múzeumi gyereksarok kiosztott 12 db szegedi édes fűszerpaprika csomagot a kincskereső gyerekeknek, akik paprikás zsákokat számoltak, Paprika Jancsival ismerkedtek, azonosították a paprikakülüt és a szegedi papucsot és megkeresték Szent-Györgyi Albertet a múzeumban. A tárlatvezetések és beszélgetések során hangsúlyt fektettünk a helyi gazdák terményeire, a termelői paprikák kézműves és hagyományos jellegére, a helyi piacok elérhetőségeire. Több mint 150-en voltak kíváncsiak a szegedi rózsapaprikára.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!